امروز : سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷

live

آشنایی با عادت های افراد موفق

آشنایی با عادت های افراد موفق

ویبره – روانشناسی عمومی : برخی افراد از عادت های به نظر ساده و کوچک پیروی کرده اند که به مرور زمان به فردی موفق و خوشحال تبدیل شده اند. در این مقاله ۲۵ عادت افراد موفق و خوشحال را گردآوری کرده ایم. که شما هم می توانید با پیروی از این عادت ها به فردی موفق و خوشحال تبدیل شوید. با ما همراه شوید.

رمز خوشحالی چیست؟ پاسخ می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد اما برخی عادات هستند که در افراد موفق و خوشحال بطور یکسان دیده شده‌اند.

افراد خوشحال در مقایسه با کسانی که احساس بدبختی می‌کنند، عادت‌ها و طرز فکر متفاوتی دارند. خبر خوب این که اگر کسی بخواهد در زمره d افراد خوشحال قرار بگیرد و حس‌های خوبی که آنها در طول روز تجربه می‌کنند را تجربه کند، کافی است در چند عادت ساده مهارت پیدا کند.

اما افراد موفق چه کارهایی را انجام می‌دهند و چه کارهایی را انجام نمی‌دهند؟ پیش از این در زومیت به معرفی ۷ ویژگی افراد موفق پرداختیم. حال ۲۵ عادت افراد موفق و خوشحال را می‌توانید بخوانید.

۱. آنها دم را غنیمت می‌شمارند

یک کلیشه d قدیمی می‌گوید «لحظه‌ای بایست و گل رزی را بو کن». آیا واقعا این کارهای کوچک در زندگی شما را به سوی خوشحالی رهنمون می‌کند؟ پاسخ مثبت است.

محققین آن را «مزه کردن» می‌نامند و در واقع به معنی توجه کردن به لحظه و غنیمت شماردن آن است. به جای آنکه چند کار را همزمان انجام دهند و تمرکز و توجه‌شان به گذشته، آینده یا همه اتفاق‌های ناخوشایند اطرافشان باشد، به زیبایی‌های زندگی توجه می‌کنند.

آشنایی با عادت های افراد موفق

۲. آنها هر روز مراقبه می‌کنند

مدیتیشن یا مراقبه یکی از موثرترین راه‌ها برای سوار شدن بر کشتی سکوت و تفکر است و زمان کافی برای آنکه ذهنتان از نگرانی‌ها و استرس‌هایی که آن را احاطه کرده‌اند رهایی یابد را فراهم می‌آورد. بهتر از همه این که چند دقیقه در روز بیشتر طول نمی‌کشد. برای شروع می‌توانید یکی از اپلیکیشن‌های Calm یا Stop، Breathe & Think یا Insight Timer را امتحان کنید.

۳. آنها کینه نگه نمی‌دارند

بخشیدن و فراموش کردن بی‌شک بخش جدانشدنی از خوشحال بودن هستند. چرا؟ چون کینه به دل گرفتن یعنی شما به خشم، غیض، درد و هر احساس منفی دیگر وفادار مانده‌اید و در نتیجه راه رسیدن به خوشحالی مسدود شده است. وقتی به این احساس‌های منفی اجازه بدهید که از شما دور شوند فضای بیشتری برای احساسات مثبت خواهید داشت.

آشنایی با عادت های افراد موفق

۴. آنها برای دیگران پول خرج می‌کنند

مایکل نورتن، دانشیار بازاریابی دانشکده کسب و کار هاروارد (Harvard Business School) و نویسنده کتاب پول خوشحال: علم خرج کردن هوشمندانه (Happy Money: The Science of Smarter Spending)، می‌گوید: «تحقیقات نشان داده که پول خرج کردن برای دیگران افراد را خوشحال‌تر می‌کند. یکی از دلایل این اتفاق این است که این کار باعث بوجود آمدن ارتباطات اجتماعی می‌شود. اگر شما یک خودروی زیبا و یک خانه‌ی بزرگ در یک جزیره داشته باشید و تنها باشید، خوشحال نخواهید بود زیرا که برای خوشحال بودن به دیگران نیاز دارید. اما با بخشش به فرد دیگر، در واقع یک ارتباط و مکالمه با آن فرد برقرار می‌کنید و این‌ها مواردی هستند که برای خوشحالی ضرورت دارند.»

دوستی واقعی به سرمایه گذاری نیاز دارد. این سرمایه گذاری الزاما نباید پول باشد اما بی شک زمان بخشی از آن است. افرادی که واقعا خوشحال هستند از زمان و پول برای روابطشان هزینه می‌کنند.

۵. آنها مشغله دارند اما عجله ندارند

تحقیقات نشان داده حس این که باید «عجله» کرد باعث استرس و ناراحتی می‌شود. از طرفی، همه به جستجوی آن ابزار و مدیوم خوشحال کننده‌ای هستند که آنها را سرگرم و مشغول نگه دارد. نتیجه همه مطالعات به این مهم ختم می‌شود که کلید خوشحالی برقراری تعادل بین کار و زندگی است چرا که خستگی ملالت آور و غم انگیز است.

۶. اطرافیان خود را از بین افراد مناسب انتخاب می‌کنند

خوشحالی مسری است. این یعنی اگر اطرافیان شما افرادی مثبت اندیش، خوشحال و حمایت‌گر باشند آنگاه می‌توانید به اعتماد به نفس دست یابید، خلاقیت خود را بارور کنید و از زندگی بیشتر لذت ببرید. از طرف دیگر در جمع افراد منفی بودن خستگی و دلمردگی برای شما به ارمغان خواهد آورد.

آشنایی با عادت های افراد موفق

۷. با موضوعات بی اهمیت خود را خسته نمی‌کنند

برای خوشحال بودن لازم است تا انرژی و تمرکز خود را برای مسائل و موضوعاتی که اهمیت دارند و تحت کنترل هستند، اختصاص داد تا بتوان به احساس خوشحالی دست پیدا کرد. فراموش نکنید که وقت گذاشتن برای چیزهایی که هیچ کنترلی روی آنها ندارید وقت تلف کردن است که در نهایت باعث می‌شود شما بیشار احساس بدبختی کنید. در یک کلام یاد بگیرید که چطور رها کنید و بگذرید.

۸٫ موفقیت سایرین را جشن می‌گیرند

بر کسی پوشیده نیست که داشتن یک زندگی اجتماعی قوی و روابط سالم عنصر مهم خوشحال بودن است. اما افراد خوشحال روابطشان را با «فعال و سازنده» کردن رشد می‌دهند؛که در بر گیرنده‌ی شاد شدن از موفقیت دیگران و جشن گرفتن آن است.

مارتین سلیگمن (Martin Seligman) در کتابش شکوفایی (Flourish) می‌گوید: «کسانی که برای ما اهمیت دارند گاهی درباره موفقیت، پیروزی یا سایر موضوعات خوب دیگری که در زندگی‌شان رخ می‌دهد با ما صحبت می‌کنند. نحوه واکنش ما به آن می‌تواند در شکل‌گیری و تعیین روابط ما موثر باشد. چهار روش برای پاسخ دادن وجود دارد و تنها یکی از آنهاست که شکل دهنده رابطه‌هاست.»

۹. با همه با مهربانی و احترام رفتار می‌کنند

مهربانی، همچون خوشحالی، مسری است. حتی برای آن یک نام هم اختصاص داده‌اند: «ترفیع معنوی». در یک تحقیق که توسط دانش پژوهان دانشگاه کالیفرنیا-لس آنجلس (California-Los Angeles) و دانشگاه‌های کمبریج (Cambridge) و پلیموث (Plymouth) انجام شده نشان داده شده که تماشای محبت دیگران ما را سرشار از احساسات گرم و خوشایند درونی می‌کند.

به گفته سیمونه اشنال (Simone Schnall) محقق پروژه از دانشگاه کمبریج، وقتی این حس ترفیع معنوی در شما برانگیخته شود، نه تنها دوست دارید که فرد بهتری باشید و به دیگران کمک کنید، بلکه هر زمان فرصت آن را به دست آورید این کار را خواهید کرد.

۱۰. آنها مثبت اندیش هستند

بیایید صادق باشیم. اتفاق‌های بد برای ما رخ می‌دهند حتی اگر خوشحال‌ترین و مثبت اندیش‌ترین آدم روز زمین باشیم. اما نکته این است که افرادی که در زندگی احساس خوشحالی می‌کنند درباره اتفاق‌های بد شکایت نمی‌کنند، غر نمی‌زنند و اجازه نمی‌دهند افکار بد آنها را احاطه کند. همچنان مثبت اندیش باقی می‌مانند و سعی می‌کنند روی راه حل‌های مشکل و تاثیر آن روی چیزهای ارزشمند زندگی‌شان فکر کنند.

۱۱. آنها در روابط پیشگیرانه عمل می‌کنند

به نقل از Evidence بسیاری از رابطه‌ها (بخصوص ازدواج‌ها) بر اساس گذر زمان دچار رکود می‌شوند. اما افراد خوشحال و موفق سعی می‌کنند برای نگه‌داری از این روابط بطور پیشگیرانه عمل کنند و این کار را با توجه به کسانی که دوستشان دارند و تلاش برای شنونده فعال و سازنده بودن انجام می‌دهند. آنها خودخواهی را در مکالماتشان کنار می‌گذارند.

آشنایی با عادت های افراد موفق

منع : migna.ir

 

 نظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :


مطالب مرتبط