امروز : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷

live

آمریکا مانع از بهبود وضع فاجعه‌آمیز آوارگان سوری در اردوگاه الرکبان می‌شود

رئیس مرکز ملی مدیریت دفاع ملی روسیه گفت مخالفت طرف آمریکایی با تضمین امنیت منطقه اطراف پایگاه التنف، باعث تأخیر در رسیدن کمک‌های بشردوستانه به اردوگاه الرکبان شده است

به نقل از شبکه تلویزیونی روسیا الیوم، وزارت دفاع روسیه تأکید کرد اوضاع آوارگان سوری در اردوگاه الرکبان واقع در خاک اردن و نزدیک به پایگاه آمریکایی التنف در خاک سوریه، فاجعه آمیز است میخائیل مزنتسف، رئیس مرکز ملی مدیریت دفاع ملی روسیه فدرال، گفت مخالفت طرف آمریکایی با تضمین امنیت منطقه اطراف پایگاه التنف باعث تأخیر در رسیدن کمک‌های بشردوستانه به این اردوگاه شده است

مکسیم الطور، خبرنگار روسیا الیوم، در گزارشی گفت وزارت دفاع اوضاع را در اردوگاه الرکبان فاجعه آمیز ارزیابی کرده است، اردوگاهی که در آن بیش از پنجاه هزار آواره سوری زندگی می کنند. این اردوگاه نزدیک پایگاه آمریکایی التنف قرار دارد.

روسیه در جلسه مشترک دفاتر هماهنگی روسی و سوری ویژه بازگرداندن آوارگان سوری، بر اهمیت برداشتن گام‌های عملی به منظور پایان دادن به این رنج و مشقت تأکید کرد. روسیه فاش کرد توانسته است با همکاری با مقامات سوری، کاروانی از کمک‌های بشردوستانه شامل حدود ۸۰ دستگاه کامیون با وجود موانع متعدد، به اردوگاه الرکبان بفرستد.

مزنتسف در این باره گفت: «اوضاع در اردوگاه الرکبان واقع در منطقه تحت کنترل ائتلاف بین المللی همچنان پیچیده و فاجعه آمیز است و آوارگان سوری در آن در شرایط بسیار بدی قرار دارند و از کمبود شدید نیازهای اساسی رنج می برند. رسیدن کمک‌های بشردوستانه به این اردوگاه به علت مخالفت طرف آمریکایی برای تضمین امنیت کمکها در منطقه ای به مساحت ۵۵ هزار کیلومتر مربع اطراف پایگاه التنف به شدت به تأخیر افتاده است».

در همین حال وزارت خارجه روسیه فاش کرد مقامات اردنی نیز به دنبال حل این معضل هستند و برای تلاش در چارچوب نقشه راه روسیه آمادگی دارند. ایلیا موگونوف نماینده وزارت خارجه روسیه گفت: «در جلسه روسیه و اردن که سی و یکم اکتبر برگزار شد، طرف اردنی اعلام کرد مایل است که اردوگاه الرکبان را پس از آنکه همه آوارگان سوری به سوریه بازگردند، برچیند و برای تحقق این امر نیز امان آماده است بر اساس نقشه راه روسیه عمل کند».

مسکو خاطر نشان کرده است نهادهای بین المللی مستقر در اردن دیدگاه واحدی در خصوص چگونگی دستیابی به راهکاری برای حل معضل اردوگاه الرکبان ندارند و در عین حال وزارت خارجه روسیه تأکید کرده است تلاش می کند تعامل سازمان ملل را با مسئله بازگشت آوارگان و بازسازی سوریه تصحیح کند وزارت خارجه روسیه افزود برای تهیه سندی برای سوریه تلاش می کند که شاید به زودی در سازمان ملل متحد نهایی شود، سندی که عنوان آن اصول کمک به سوریه است.

بر اساس گزارش روسیا الیوم، با وجود ادامه بازگشت آوارگان سوری به کشورشان و افزایش این روند در هفته های اخیر، چالش‌های متعددی پیش روی این بازگشت وجود دارد که نبود ساز و کار تعامل با این مسئله بین شماری از نهادهای بین المللی، از جمله آنهاست و به همین سبب روسیه تلاش می کند راهکاری برای این مشکل پیدا کند.
دانلود آهنگ گل پونه محسن ابراهیم زاده


نظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :


مطالب مرتبط