امروز : دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷

live

بزرگ شدن پاها در بارداری

آیا پاها در زمان بارداری بزرگ و حجیم می شوند؟

 

ویبره – پزشکی و سلامت (بارداری و زایمان) : آیا بزرگ شدن پا در بارداری حقیقت دارد؟ کاملا واضح است که بدن شما در طول دوران بارداری دچار تغییراتی می شود.

در طی سه ماهه ی اول بارداری، همه چیز کم کم تغییر می کند. سینه های شما بزرگتر می شود، باسنتان احتمالا عریض تر می شود و دست و پاهایتان ممکن است ورم کند. و صد البته، شکمتان بزرگ می شود!

اما با اینکه این تغییرات فیزیکی کاملا مورد انتظار هستند، بارداری منجر به تغییرات غیر منتظره ای هم می شود. بعضی از خانم ها دچار مالازما (لکه های قهوه ای یا خاکستری روی پوست) یا تغییرات دیگری در پوست خود می شوند.

بعضی دیگر ممکن است متوجه شوند که بینایی یا بویایی آنها تحت تأثیر قرار گرفته است. و تعداد زیادی از خانم ها یک عارضه ی جانبی عجیب را تجربه می کنند و آن پاهای بزرگتر است! سوال اینجاست آیا واقعا پاها در طول دوران بارداری بزرگتر می شوند؟ احتمالا از جواب این سوال تعجب کنید.

حالا آیا واقعا پاهای شما در طی دوران بارداری بزرگتر می شوند؟ بله! این تخیل شما نیست.

دلیل بزرگ شدن پا در بارداری چیست؟

در ابتدا پاهای شما ورم می کند و این موضوع اجتناب ناپذیر است. ورم کردن به دلیل افزایش وزن در دوران بارداری و افزایش مایعات بدن در این مدت است.

خبر خوب اینجاست که همه ی این ها موقت است و می توانید در طول بارداری به خوبی با آنها کنار بیایید. ورم پاها را می توانید با بلند کردن پاهایتان، قرار دادن آنها در آب خنک و نوشیدن مقادیر زیادی آب کاهش دهید.

اما دلیل دیگری هم برای بزرگتر شدن پاها در دوران بارداری وجود دارد:
در زمان بارداری، بدن شما هورمون خاصی به نام ریلکسین ترشح می کند. این هورمون مفصل های دور لگن شما را شل می کند تا در نهایت زایمان راحت تری داشته باشید.

البته هورمون ریلکسین رباط های پای شما را هم شل می کند و به این ترتیب استخوان های پای شما از هم باز می شوند.

در عمل پای شما رشد نمی کند، بلکه استخوان ها به دلیل شل شدن رباط ها از هم فاصله ی بیشتری گرفته اند و محکم در کنار هم قرار نمیگیرند. عارضه ی جانبی عجیبی است، اینطور نیست؟

ورم پاها می تواند به محض شروع سه ماهه ی دوم بارداری پدیدار شود و تا پایان دوران بارداری همراه شما باشد. احتمالا متوجه می شوید که کفش هایتان برای شما کوچک شده حتی با اینکه به نظر نمی رسد پاهایتان ورم داشته باشد. این همان تغییر وضعیت استخوان های پا است.

و حالا خبر بد
درحالی که ورم ناشی از افزایش وزن و تجمع مایعات در بدن به دلیل بارداری، به سرعت پس از زایمان برطرف می شود، تغییر سایز پاها در اثر شل شدن رباط های پا امری دائمیست. رباط های شما بعد از زایمان دوباره جمع نمی شوند.

این موضوع ممکن است سایز پای شما را بین نیم تا یک شماره افزایش دهد.

داستان بزرگ شدن پا در بارداری ، داستان خیالی مادران پیر نیست. آیا پاها بعد از دوران بارداری بزرگتر می شوند؟ بله! پس در مورد خرید کفش های جدیدتان دست نگه دارید و تا بعد از زایمان صبر کنید. احتمالا به سایز بزرگتری نیاز خواهید داشت.

 

آیا پاها در زمان بارداری بزرگ و حجیم می شوند؟

 

منبع : سرسرهنظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :