امروز : چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷

live

استیو جابز مخترع اصلی آیفون

می‌گویند یک کشاورز دلیل رشد محصولات زمین خود نیست، او خاک را کشت می‌کند تا اجازه دهد محصولاتش از دل خاک سبز شده و رشد کنند.

زمانی که به دنیای غرب نگاه می‌کنیم، یکی از نکات بارزی که در اینگونه جوامع به چشم می‌خورد؛ پیشرفت در حوزه فناوری است. پیشرفت‌هایی که عموما به نام افرادی خاص ثبت شده‌اند و در تاریخ نیز صدها و بلکه هزاران بار تکرار شده‌اند تا نام آن فرد به تنهایی بزرگ شود و او عامل اصلی این اختراعات و پیشرفت‌ها در نظر گرفته شود؛ اما این همه ماجرا نیست …!

جیمز کالینز نویسنده و سخنران حوزه مدیریت و موفقیت در کسب‌و‌کار، در مشهورترین اثر خود یعنی کتاب ” از خوب به عالی ” در مورد تکنیک رهبری که آن را ” یک نابغه به‌ همراه هزاران حامی ” نامیده است، صحبت می‌کند. همانطور که از عنوان این تکنیک پیداست، این نوع مدیران در کار خود بسیار موفق هستند اما آن‌ها تمامی حرکات شرکت را تحمیل کرده و به آن اشراف دارند.

بله، این نوع مدیران شاید در کار خود عالی باشند اما وقتی تمام تصمیمات را خود می‌گیرند، اجازه رشد به مدیران پایین‌رده را نمی‌دهند. علاوه بر این زمانی که این رهبران منتقل شوند یا دیگر در جای خود نباشند، تجربه‌های توخالی را به ارث می‌گذارند که امکان موفقیت جانشینان را نزدیک به صفر می‌کند. زمانی که به شرکتی مانند Apple می‌نگرید، به پیوند جداناپذیری میان نابغه و هزاران حامی برخواهید خورد.

 نظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :