امروز : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷

live

افتتاح سد کشن کنگا در کشمیر هند

افتتاح سد کشن کنگا در کشمیر هند

 

به گزارش ویبره – اخبار بین الملل : «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در بازدید از کشمیر سد «کشن کنگا» را با وجود اعتراض‌های پاکستان افتتاح کرد.

هند می‌تواند با کمک این سد ۳۳۰ مگاوات برق تولید کند.

پاکستان احداث سد در کشمیر را بر خلاف قرارداد سند طاس در سال ۱۹۶۰ می‌داند و تا کنون برای اعتراض به این موضوع و حق آب خود به بانک جهانی مراجعه کرده که نتیجه‌ای به دنبال نداشت.

تا کنون بانک جهانی بیش از دو مرتبه سعی کرد تا هند و پاکستان را برای حل مسئله حق آب پای میز مذاکره بکشاند اما این مذاکرات بی‌نتیجه پایان یافت.

پروژه سد کشن کنگنا در سال ۲۰۰۹ آغاز شد که در حال حاضر تکمیل و آماده بهره‌برداری است.

در پی سفر نخست وزیر هند به کشمیر ، مردم منطقه دست به برگزاری تظاهرات گسترده زده و علیه دهلی نو شعار دادند.

از سوی دیگر با حضور مودی در کشمیر درگیری مرزی بین پاکستان و هند افزایش یافته که تا کنون ۷ نفر بر اثر این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

نظامیان هندی قانون منع آمد و رفت را در کشمیر به اجرا گذاشته‌اند اما مردم با برپایی تظاهرات ضمن اعتراض به پروژه سد سازی در این منطقه نسبت به حضور مودی اعتراض کردند.

گروه‌های آزادی خواه کشمیری ضمن اعتراض به سفر مودی، آن را سیاه نمایی و بازی رسانه‌ای دانستند که قصد دارد بر کشتار مردم کشمیر توسط نظامیان هندی پرده بگذارد.

مردم کشمیر با نصب پرچم‌های سیاه بر سر درب خانه‌های خود از حضور نخست وزیر هند و افتتاح پروژه سد در این منطقه را به عنوان روز سیاه برگزار کردند.

 

افتتاح سد کشن کنگا در کشمیر هند

 

منبع : فارس
دانلود آهنگ گل پونه محسن ابراهیم زاده


نظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :


مطالب مرتبط