امروز : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷

live

بیت کوین جایگزین پول سنتی نمیشود ؟؟

بیت کوین جایگزین پول سنتی نمیشود ؟؟در سال‌های اخیر در میان انواع خبرها، گزارش‌ها و حتی حباب‌ها و جریان‌های خبری، عبارت‌هایی می‌شنویم که بیت‌ کوین را اتفاق آینده‌ی جهان می‌دانند. طرفداران این ارز رمزنگاری شده معتقدند بیت‌کوین جایگزین وجه رایج یا همان Fiat Currency خواهد شد. به عقیده‌ی آنها این ارز دیجیتال، وجه رایج را که عمر بسیار زیادی دارد، از رده خارج خواهد کرد. در مقابل مخالفان این ارز دیجیتال معتقدند نوسان ذاتی آن و پتانسیلش برای استفاده توسط مجرمان، تروریست‌ها و قاچاقچیان مواد مخدر، شانس آن برای جهان‌شمول شدن را از بین می‌برد.

علاوه بر نوسان، سرعت پایین فرآیندهای پرداخت با بیت‌کوین، پتانسیل‌های این ارز رمزنگاری شده را از بین برده است. ویزا و مسترکارت توانایی انجام ۵ هزار تراکنش در ثانیه را دارند، اما در مقابل یک تراکنش بیت‌کوین نیاز به چند دقیقه زمان دارد. از طرفی اتریوم پتانسیل بیشتری در سرعت دارد اما آن هم با سرعت ۱۵ ثانیه برای هر تراکنش، نسبت به سنتی‌ها با کمبود مواجه است.

نکته‌ی منفی دیگر برای طرفداران بیت‌کوین، بیش از سرعت پایین تراکنش‌ها نگران‌کننده است. بر اساس تحلیل سرویس Chainalysis، تقاضای غیرواقعی یا حباب بازار، باعث ۷۰ درصد از تغییرات قیمت بیت‌کوین شده است. در نتیجه سرمایه‌گذاری در این بازار عموما بدون تحلیل واقعی بوده و ارزش اصلی این ارز را مشخص نمی‌کند.

شرح کامل خبر

مورد نگران‌کننده‌ی دیگر این که احتمالا بیت‌کوین اوج خود را تجربه کرده باشد. پس از آن که این ارز در ماه‌های گذشته با کاهش ۷۰ درصدی در ارزش مواجه شد، علاقه‌مندی و دنبال کردن آن نیز در حال کاهش است. پس از رسیدن به بالاترین قیمت تاریخ در سپتامبر سال گذشته، تجارت و خرید و فروش این ارز هر ماه با کاهش روبرو بوده است. هیچ‌یک از این نشانه‌ها برای مدعی جایگزینی ارزهای سنتی خوب نیست. در واقع استفاده از پولی که نوسان زیاد داشته و تمایل به آن نیز کاهش داشته، برای خرید و فروش اجناس مناسب نیست.

در نهایت می‌توان گفت بیت‌کوین در حد و اندازه‌ی همان دارایی مجازی باقی خواهد ماند. دارایی که تنها برای سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و نظری مناسب است. البته مرگ این ارز رمزنگاری شده هنوز اتفاق نیفتاده است. در واقع مانند هر ارز دیجیتال دیگر، اوضاع برای بیت‌کوین نیز می‌تواند در یک لحظه عوض شود. به‌عنوان مثال بهبود فناوری‌های بنیادین این ارز می‌تواند سرعت پرداخت‌ها را افزایش دهد. یکی از این بهبودها شبکه‌ی بیت‌کوین لایتنینگ بود که در ابتدای سال جاری میلادی شروع به کار کرد.

بیت کوین جایگزین پول سنتی نمیشود ؟؟
دانلود آهنگ گل پونه محسن ابراهیم زاده


نظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :