امروز : چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷

live

بیمارستان تدین سمنان ثبت ملی شد

بیمارستان تدین سمنان ثبت ملی شد

 

به گزارش ویبره – اخبار داخلی (آثار ملی) : هانی رستگاران، افزود: در جلسه شورای عالی ثبت آثار غیر منقول کشور، با ثبت اولین بیمارستان سمنان با عنوان “بیمارستان تدین” موافقت شد.

وی گفت: پس از طی مراحل قانونی و فرآیند اداری، حکم ثبت این بیمارستان با شماره ۳۱۹۰۳ صادر و به فهرست میراث ملی کشور افزوده می‌شود .

رستگاران افزود: این بنا در سال ۱۳۱۵ توسط حاج فضل ا… فامیلی ( معروف به تدین ) تاجر معروف و معتبر سمنانی ساخته شد و به همین دلیل این بیمارستان ۳۲ تخت‌خوابی که اولین زایشگاه سمنان نیز بود به نام بیمارستان تدین نامگذاری شد .

وی گفت: این مرکز به وسایل جراحی و رادیوگرافی مجهز است ولی به‌علت کمبود متخصصان، تأسیس بیمارستان‌های جدید و مجهز، اینک کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد .

مسئول ثبت و تعیین حریم آثار فرهنگی و تاریخی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان سمنان با اشاره زیبایی‌های بصری این بنا گفت: این بنای تاریخی دارای المان‌های معماری دوران پهلوی شامل آجر نما، رخ بام، سر ستون‌های خاص و سایر عناصر ارزشمند معماری ایرانی است که هر یک به زیباها و غنای فرهنگی آن افزوده است .

وی افزود: با توجه به قرارگیری این بنا در مرکز شهر سمنان، با مساعدت سازمان علوم پزشکی امکان تبدیل این مکان به نخستین موزه پزشکی و درمانی استان سمنان وجود دارد .

 

بیمارستان تدین سمنان ثبت ملی شد

 

منبع : ایسنانظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :