امروز : شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷

live

توجه به زیبایی و پرهیز از تجملات در آشپزی

توجه به زیبایی و پرهیز از تجملات در آشپزی

 

ویبره – آشپزی و تغذیه : توجه به زیبایی و پرهیز از تجملات

موضوع دیگری که لازم است بانوان باذوق، آن را در آشپزی مدنظر قرار دهند آن که از تجملات و اسراف پرهیز نمایند.

در اسلام غذاهای مقوی درست کردن و سفره را زینت دادن نه تنها بد نیست ، بلکه مورد تأیید قرار گرفته است بر همین اساس از امام صادق (ع) سؤال شد : بهترین غذا در دنیا و آخرت چیست؟

۱- آن حضرت (ع) فرمود : بهترین غذا در دنیا و بهشت گوشت پرندگان می باشد. مگر سخن خداوند بزرگ را در قرآن نشنیده ای که فرمود : برای بهشتیان از گوشت پرندگان هرچه میل داشته باشند هست.

۲- امام رضا (ع) در این مورد فرمود : سفره هایتان را با سبزی رنگین نمایید، به خاطر آنکه سبزی ها شیطان (بیماری و میکروب) را دور می گرداند، درصورتیکه نام خداوند را در هنگام غذا خوردن بر زبان جاری سازید.

۳- امام صادق (ع) فرمود : برای هر چیزی زینتی است و زینت سفره سبزی خوردن می باشد.

 

اگر کسی در طول هفته برنامه غذاهایش متنوع باشد ، بدن ویتامین های مورد نیازش را تأمین می کند و بیش از آن را جذب نمی کند، و نیازی نیست در هر وعده غذایی به ویژه وقتی که مهمان داریم ، چندین نوع غذا درست نماییم.

به خاطر آنکه گاهی این مهمانی هایی که با تجملات و شریفات همراه است ، جز دردسر فراوان برای میزبان چیز دیگری نخواهد داشت. به گونه ای که یک مهمانی گاهی علاوه بر آنکه وقت انسان را بسیار می گیرد و اعصاب و روان را خرد و خسته می کند ، هزینه و رنج فراوانی را در پی خواهد داشت.

وانگهی آن محبت و صمیمیتی که در مهمانی های بدون تشریفات هست در مهمانی های با تجملات نیست، لذا اسلام سفارش نموده است در حد توان بدون آنکه به تشریفات کشیده شود و برای میزبان خسته کننده باشد از مهمان پذیرایی شود.

۴- یکی از یاران حضرت علی (ع) می گوید : آن حضرت نزد من آمد، به ایشان عرض کردم : یا امیرالمؤمنین ! دوست دارم به منزل ما جهت صرف غذا مشرّف شوید.

آن حضرت (ع) در جواب فرمود : به شرطی من مهمان شما می شوم که چیزی را از من پنهان نداری و هرچه در توانت است برای من مهیا سازی ، خود را نیز به زحمت نیندازی و نخواهی از بیرون از منزل چیزی را بخری و آماده سازی.

۵- رسول خدا (ص) فرمود : برای مهمان به آنچه نداریم خود را به زحمت نیندازیم و از آنچه موجود است مضایقه ننماییم.

 

 

توجه به زیبایی و پرهیز از تجملات در آشپزینظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :