امروز : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷

live

جزئیات چکش‌کاری‌های تعلیم و تربیتی برای ورود به مهر ۹۷/ بازگشت سختی کار به حکم فرهنگیان طی روزهای آتی

سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش مهمان خبرگزاری فارس بود؛ وی پس از بازدید از بخش های مختلف خبرگزاری، در استودیو خبرگزاری فارس حضور یافت و به سوالات خبرنگار فارس پاسخ داد.

به گزارش خبری ویبره ،

۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۶ بطحایی به عنوان شصت و هفتمین وزیر آموزش و پرورش ایران و چهاردهمین وزیر آموزش و پرورش بعد از انقلاب اسلامی توانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد؛ یک سال سخت و پرتکاپو گذشته است و در این مدت بطحایی تلاش خود را به کار بست تا بتواند سکاندار مناسبی در زیربنایی ترین وزارتخانه کشور باشد.

جدا از مسائل و مشکلات متنوع وزارت آموزش و پرورش و دست و پنجه نرم کردن بطحایی با آنها، وی همواره از نظر اخلاقی و رفتاری تلاش کرده است تا به عنوان نفر اول دستگاه تعلیم و تربیت، بهترین برخورد و عملکرد را داشته باشد و می توان گفت که در این زمینه موفق نیز بوده است.

اما او در سکانداری کشتی تعلیم و تربیت همواره با امواج سهمگین مشکلات مواجه بوده است؛ از کسری و مشکلات اعتباری گرفته تا موج بازنشستگی نیروی انسانی و مشکلات آموزشی و تربیتی در مدارس و یا ماجرای عجیب سند ۲۰۳۰ که هنوز از گوشه و کنار زمزمه های اجرایش شنیده می شود؛ یادآوری حادثه تلخ واژگونی اتوبوس اردویی دانش آموزان هنوز او را به شدت اندوهگین می کند و به دنبال ایجاد شادی و نشاط در مدارس است. در این راستا، بطحایی بهمن ماه سال گذشته از مصوبه حذف آزمون در مدارس ابتدایی خبر داد که شاید می توان گفت به جریان پیچیده ای تبدیل شد اما او کماکان بر این باور است که باید نشاط را به مدارس برگرداند.

وزیر آموزش و پرورش در این گفت وگو اظهار کرد: تا کنون ۲ مرحله ساماندهی نیروی انسانی آموزش و پرورش انجام شده است و مرحله سوم در اوایل شهریورماه انجام می شود؛ تقریباً سوم تا ششم شهریور ماه همه نیروهایمان را یکبار به صورت آزمایشی در کلاس ها خواهیم داشت و از این بابت که دچار مشکل نشویم، اطمینان خاطر ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: حدود ۷ هزار کلاس درس در ابتدای مهرماه  افتتاح می شود و ۳ هزار کلاس درس هم تا پایان سال ۹۷ به بهره برداری خواهد رسید.

بطحایی با بیان اینکه نقل و انتقالات فرهنگیان به پایان رسیده است، گفت: نقل و انتقال اضطراری نیز تا ۱۵ شهریورماه تعیین تکلیف می شود.

وی درخصوص جذب نیروهای حق التدریس در آموزش و پرورش افزود: منتظر تأییدیه شورای نگهبان هستیم. اگر این مصوبه قبل از مهر ماه ابلاغ شود و مقدمات آن را بتوانیم فراهم کنیم، حتما نیروهای جدیدی به پتانسیل آموزش و پرورش اضافه خواهند شد و ما می توانیم از آنها استفاده کنیم. اما اگر بعد از سال تحصیلی ابلاغ شود، متأسفانه برای سال تحصیلی جدید نمی شود چون ما مهر را که شروع کردیم باید پرونده ورود نیرو را ببندیم والا این اختلاف در سیستم آموزشی ادامه خواهد داشت.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه یک سوم مدارس کشور ایمنی لازم را برای بچه ها ندارند، اضافه کرد: متأسفانه به دلیل شرایطی که صندوق ذخیره ارزی دارد ما تا حالا نتوانستیم از آن ظرفیت استفاده کنیم یعنی پولی در اختیار ما قرار نگرفته است. ما یک درخواستی را داشتیم که این درخواست نیازمند طی مراحل است که به جای اینکه مبلغ تخریب و بازسازی مدارس را از صندوق ذخیره ارزی در اختیار ما بگذارند از محل صندوق توسعه ملی بگذارند که اگر این اتفاق بیفتد طی ۵ سال آینده این نگرانی مردم، جامعه و ما ازاین فضای غیرایمنی که بچه ها دارند در آن درس می خوانند برطرف می شود و مدارس ما می تواند طی ۴، ۵ سال یعنی تا پایان برنامه ششم ازیک سطح ایمنی برخوردار شود.

وی درباره وضعیت سیستم گرمایشی مدارس گفت: خوشبختانه در سال های اخیر، وسایل گرمایشی غیراستاندارد دیگر نداریم اما وسایل خطرآفرین داریم. مثلا بخاری های نفتی چکه ای دیگر نداریم اما همین بخاری های نفتی کاربراتوری هم برای بچه ها خطرناک و غیرایمن است.

بطحایی با بیان اینکه لایحه رتبه بندی فرهنگیان همین روزها به دولت ارسال می شود، افزود: مشکل سختی کار فرهنگیان را داریم حل می کنیم و امیدوارم طی روزهای آتی این حکم ها اصلاح شود.

وی درباره اجرای سند ۲۰۳۰ اظهار کرد: سند ۲۰۳۰ از نظام آموزشی کشور کاملاً کنار گذاشته شده است. هیچ بخش از سند ۲۰۳۰ اجرا نمی شود و نباید هم اجرا شود.

وزیر آموزش و پرورش در خصوص آسیب های اجتماعی گفت: فراوانی آسیب های اجتماعی در مدارس بسیار کم است اما اگر حتی یک مورد هم باشد برای ما مهم است و نباید از آن غفلت کنیم. بنابراین اولین برنامه که حوزه آسیب های اجتماعی را کنترل می کند و مدیریت می کند، بحث برنامه نماد است.

وی افزود: به جهت اینکه برنامه های جاری و روزمره، ظرفیت کامل آموزش و پرورش را به خود اختصاص ندهد، ۱۵ پروژه خاص ناظر بر سند تحول تعریف کردیم که کاملا به صورت متمرکز و با راهبری خودم جلو می رود.

بطحایی تصریح کرد: شادی و نشاط در مدارس شرط اصلی برای یک یادگیری موثر است یادگیری در مدارس اتفاق نمی افتد تا زمانی که ما نشاط و سرزندگی را در مدارس نداشته باشیم.

جزئیات چکش‌کاری‌های تعلیم و تربیتی برای ورود به مهر ۹۷/ بازگشت سختی کار به حکم فرهنگیان طی روزهای آتی
دانلود آهنگ گل پونه محسن ابراهیم زاده


نظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :