امروز : دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷

live

راه حل های ساده برای آرام کردن گریه نوزاد

راه حل های ساده برای آرام کردن گریه نوزاد

 

ویبره – بارداری و زایمان (کودک) : گریه کردن نوزاد هرچند موضوع آزاردهنده ای است اما به یاد داشته باشید که تنها راه ارتباطی کودکتان با شما همین گریه است.

اولین گام، شناختن گریه کودک و فهمیدن علت آن است، با این کار زودتر می توانید او را آرام کنید. در واقع زمانی که زبان بدن کودک خود را آموختید می توانید از ادامه دار شدن گریه او جلوگیری کنید و حتی در مواردی گریه را پیش بینی کنید.

نوزادان با گریه به دنیای ما وارد می شود و پس از آن نیز نیازهایشان را فقط با گریه به شما می فهمانند. دکتر پنه لوپه روانپزشک کودک، دلیل نا آرامی کودک را تا ۶ هفته ی اول، مسائلی مانند گرسنگی، نیاز به تعویض پوشک و یا غریبگی با دنیای ما عنوان می کند.

اولین گام، شناختن گریه کودک و فهمیدن علت آن است، با این کار زودتر می توانید او را آرام کنید.

زبان بدن
بی شک گریه نوزاد دلیلی دارد پس باید حرکت های کودکتان را بشناسید. در اینصورت می توانید قبل از اینکه گریه هایش غیرقابل تحمل شوند، او را ساکت و آرام کنید. هنگامی که کودک گرسنه است، سرش را به سمت سینه شما می کشاند و در صورتی که شما بخواهید به او شیر بدهید، زبانش را بیرون می آورد. در این صورت مطمئن می شوید که گریه او به دلیل گرسنگی بوده است.

گاهی نیز دلیل گریه ی او می تواند نیاز به تعویض پوشک باشد، بنابراین پوشک او را در زمان های گریه بررسی کنید. به طور کلی باید رفتارهای نوزادتان را بشناسید و او را باور کنید.
برخی از نوزادان نیز در زمان گرسنگی انگشت خود را در دهان قرار می دهند و می مکند و گاهی زبانشان را بیرون می آورند. با مشاهده این حالات کودک که نشان از گرسنگی او دارد، به او شیر بدهید و از این طریق او را آرام کنید.

مکیدن انگشت در نوزادان
گاهی نوزاد از چیزی ترسیده است و نیاز به آرامش و احساس امنیت در آغوش مادر دارد. در این مواقع با در آغوش کشیدن او امنیت و آرامش را به او هدیه دهید.
اگر هیچ چیزی موجب آرام تر شدن او نمی شود و پاهایش را به سمت بالا می آورد، به مراکز بهداشت مراجعه کرده و این موضوع را با آن ها در میان بگذارید ممکن است نفخ و قولنج دلیل گریه های بی امان او باشد.

پس از شناخت عامل گریه نوزاد، می توانید با تکنیک هایی گریه او را آرام کنید.

ماساژ نوزاد
یکی از روش های آرام کردن گریه کودک، ماساژ دادن اوست. علاوه بر این، با ماساژ دادن او می توانید یک خواب راحت نیز به او هدیه کنید. پس از حمام نوزاد، او را روی حوله بخوابانید و کرم مرطوب کننده یا روغن بادام شیرین را به شانه ها، پشت و پایین پاهایش بمالید و سپس او را ماساژ دهید.

ایجاد بعضی صداها
بچه ها عاشق صداهای یکسان، آرام و ممتد مانند صدای آرام سشوار و یا ماشین لباسشویی هستند زیرا این صداها یادآور زمانی که در رحم مادر بودند، هستند. پروفسور مری استین از دانشگاه چستر می گوید:

بدن ما سرشار از صداهای گوناگونی همچون صدای خون، صدای مایع دور جنین و صدای هضم غذا است. طبق تحقیقات نوزادان با صداهایی مانند آهنگ هایی را که در رحم مادر شنیده اند به آرامش می رسند.

محیط اطراف نوزاد را آرام نگه دارید
منطقه ای در مغز برای شناسایی خطرات وجود دارد که از دوران کودکی شروع به فعالیت می کند. بنابراین هرگونه صدای بلند و دلخراش باعث گریه ی دلبندتان می شود، پس در زمان ورود به خانه صدای شما نباید به گونه ای باشد که باعث ترس نوزاد شود. بسیاری از نوزادان نیزدر هنگام بروز تغییرات، به دلیل اینکه احساس بی پناهی می کنند گریه می کنند.

ریتم ضربان قلب شما موجب آرامش و امنیت نوزادتان خواهد شد، به همین خاطر است که نوزاد دوست دارد که او را روی سینه تان قرار دهید. با تکرار نوازش دلبندتان مقابل قلبتان، به او احساس امنیت و آرامش خاطر می بخشید.

بغل کردن نوزاد
بعضی از کودکان تا زمانی که که آنها در آغوش نگیرید آرام نمی شوند، همین موضوع در زمان هایی که شما مشغول کاری هستید، مشکل ساز می شود. یک راه حل برای این مشکل، گذاشتن کودک در کریر و یا آغوشی است. آغوشی برای نوزاد احساس بودن در رحم را تداعی می کند و همین امر موجب آرامش او می شود.

 

راه حل های ساده برای آرام کردن گریه نوزاد

 

منبع : کودک تکنظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :


مطالب مرتبط