امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷

live

صحبت های جان کری در مورد خروج آمریکا از برجام

وزیر خارجه سابق آمریکا، رئیس‌جمهور این کشور را به سبب سیاست‌هایش مورد انتقاد قرار داد و درباره اقدام او در خروج از توافق هسته‌ای ابراز تاسف کرد.

به نقل از پایگاه خبری هیل، جان کری، وزیر خارجه سابق آمریکا، در مصاحبه با گاردین بار دیگر از خروج کشورش از توافق هسته‌ای با ایران و دیگر اعضای گروه ۱+۵ انتقاد کرد.

او در خصوص توافق هسته‌ای ایران گفت کشورهای از جمله فرانسه، انگلیس و روسیه در گفتگو با وزیر خارجه ایران چگونگی پیشبرد توافق هسته ای ایران را مورد ارزیابی قرار دادند. کری گفت: برای جهان متاسفم. برای کشورم متاسفم که به نظر مضحک می‌رسد. در طول زندگیم به این نتیجه رسیدم که کار سیاسی سخت است، فراز و فرود دارد و اگر مسائل را به خود بگیری دوام نخواهی آورد.

کری در مصاحبه روز جمعه خود با اشاره به خروج آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس نیز گفت: به علت تصمیمی که دونالد ترامپ گرفته، مردم جان خود را از دست می‌دهند. برای کاری که ترامپ کرده است، فرزندان و نوه‌هایم با دنیای سختی روبرو خواهند بود.

گاردین در این مصاحبه سوالات بسیاری از کری درباره محتوای کتابش «هر روز موهبتی است» پرسید. در این کتاب کری به جزئیاتی از اقدامات دولت باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا برای تضمین پیمان آب و هوایی پاریس و توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران پرداخت. ترامپ دومین سال حضور خود در کاخ سفید از هر دو پیمان مذکور خارج شد. کری گفت او اقدامات ترامپ را به خود نمی‌گیرد و احساس بهتری نسبت به سایر مردم درباه توافق آب و هوایی پاریس دارد. او تاکید کرد خروج ترامپ بر ۱۹۴ کشور دیگری که موافق محدود کردن انتشار گازهای گلخانه‌ای بودند، تاثیری نمی‌گذارد.

وزیر خارجه دولت اوباما بارها ترامپ را در طول دوران ریاست جمهوری‌اش مورد انتقاد قرار داده است. او گمانه زنی‌ها را درباره احتمال رقابت با ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ افزایش داد و حضورش در این انتخابات را غیرمحتمل ندانست.

منبع: مشرق نیوزنظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :