امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷

live

صورت ظاهر و باطن غذا چقدر مهم است؟

صورت ظاهر و باطن غذا چقدر مهم است؟

 

ویبره – آشپزی و تغذیه : اقسام غذاها

صورت ظاهر و باطن غذا : هر غذایی دو صورت دارد : یکی مربوط به صورت ظاهری

آن می باشد، یعنی در آن بهداشت رعایت شده، انواع ویتامین ها را دارا می باشد ، با طرز زیبایی تهیه شده است و دیگری صورت باطن غذاست ، بطوریکه باید از حلال تهیه شود و از حرام پرهیز شده باشد .

کسانیکه حقوق دیگران را پایمال می کنند و در ادارات و کارخانه ها و محل کارشان کم کار می نمایند، بدانند حقوق و مزدشان حلال نخواهد بود. به خاطر آنکه به مقدار حقوقی که گرفته اند ، کار نکرده اند . و اگر کسی بگوید من حتی بیش از حقوقم کار می کنم ، در جواب این فرد باید گفت : آن سازمان و اداره و کارگاه از روز اول به شما گفته و شما هم قبول کرده اید که طبق مقررات آنجا عمل کنید و شما با کم کاری نیز ، خلاف قانون آن اداره رفته اید.

 

لذا حقوقتان اشکال خواهد داشت و زمانی هم که حقوق حرام شد و یا با حلال و حرام مخلوط شد، در روحیه زن و فرزندان اثر منفی خواهد داشت . اگرچه بعضی از غذاها از ظاهری زیبا و طعمی خوشمزه برخوردار می باشند و خانم خانه برای پختن آن زحمات فراوانی را متحمل شده است ، اما به خاطر آنکه چنین غذایی از مال حرام تهیه شده ، باطن خبیث و آلوده ای دارد و زمانیکه فرزندان انسان آن را تناول نمودند ، اثر آن در اخلاق آنان ظاهر می گردد .

 

پس بانوان خانه دار سعی کنند به شوهرانشان سفارش نمایند که نکند درآمد آنان از راه حرام باشد و از طرفی هم خود خانم ها متوجه باشند همسرانشان را تحت فشار قرار ندهند تا برخی آنان در اثر ضعف ایمان از راه حرام بخواهند برایشان درآمدی کسب کنند.

 

اکنون به احادیثی درمورد آثار مال حرام توجه نمایید:

۱- رسول خدا (ص) فرمود : کسی که دوست دارد دعایش مستجاب شود ، باید غذا و کار و کسبش از راه پاک و حلال باشد.

۲- همچنین آن حضرت (ص) فرمود : ای کمیل ! زبان نمایانگر چگونگی قلب است و قلب هم به وسیلۀ غذا زنده است ، پس در غذای قلب و جسم خویش نظر کن، اگر از حلال نباشد خداوند بزرگ عبادت تو را قبول نمی کند.

۳- امام باقر (ع) فرمود : اگر کسی مالش به حرام مخلوط شود عبادت او (مثل حج واجب و عمره و صله رحم و …) قبول نمی شود حتّی در فرزندانش اثر بد دارد .

۴- امام صادق (ع) فرمود : مال حرام رزق را از بین می برد .

۵- رسول خدا (ص) در وصیّتش به علی (ع) فرمود : ای علی ! ربا هفتاد قسم است . کوچکترین آن گناهش مثل کسی است که با مادرش در خانۀ خدا زنا کند .

ای علی : گناه یک درهم ربا بیشتر است از هفتاد زنای با محرم که در خانۀ خدا باشد.

۶- آنقدر غذا و مال حرام اثر بد در روح و روان انسان می گذارد که دیگر حرف حق اگرچه کلام امام حسین (ع) هم باشد ، در او اثر نمی کند . آن حضرت (ع) در روز عاشورا خطاب به مردم فرمود : شما که گوش به سخنان من نمی دهید و حرف من در دل شما اثر نمی کند ، علتش آن هدایایی است که از راه حرام به دست شما رسیده و شکم های شما از حرام پر شده و به همین خاطر خداوند بزرگ بر دلهایتان مهر زده (و سیاه گردانیده است) .

 

صورت ظاهر و باطن غذا چقدر مهم است؟نظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :


مطالب مرتبط