امروز : چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷

live

ذخایر پلوتونیوم ژاپن

فشار آمریکا باعث شد ژاپن ذخایر پلوتونیوم خود را کاهش دهد

 

به گزارش ویبره – اخبار بین الملل : به دنبال فشار آمریکا،‌ چین و دیگر کشورها ژاپن اعلام کرد قصد دارد میزان ذخایر پلوتونیوم خود را کاهش دهد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ژاپن در میان کشورهایی که تسلیحات اتمی ندارند، بالاترین میزان ذخایر پلوتونیم را در اختیار دارد. ماه ژوئن سال جاری میلادی، رسانه‌های محلی ژاپن گزارش داده بودند که دولت آمریکا از توکیو خواسته تا ذخایر پلوتونیوم خود را کاهش دهد.

دولت ژاپن مشخص نکرده که در چه زمانی و چه میزانی از این ذخایر پلوتونیوم کاسته خواهد شد، اما این کشور بیشتر رآکتورهای مصرف کننده پلوتونیوم به عنوان سوخت را بعد از تخریب نیروگاه فوکوشیما در سال ۲۰۱۱، تعطیل کرده است.

در سال ۲۰۱۱ بعد از زلزله ۹ ریشتری و سونامی در ژاپن نیروگاه اتمی فوکوشیما آسیب دید و مواد رادیواکتیو این نیروگاه نشست کرد که در پی این حادثه، فعالیت نیروگاه متوقف شد.

ژاپن تنها کشوری است که مقادیر قابل توجهی پلوتونیوم در اختیار دارد، اما تسلیحات اتمی ندارد. این مسئله به نگرانی امنیتی برای چین و دیگر کشورهای همسایه تبدیل شده است.

پایان سال ۲۰۱۷ میلادی، ژاپن ۴۷ تُن پلوتونیوم در اختیار داشت که شامل ۲۱ تُن در تجهیزات پیش‌پردازش انگلستان و ۱۵ تُن در فرانسه بود. این میزان برای ساخت چند هزار کلاهک اتمی کافی است.

 

فشار آمریکا باعث شد ژاپن ذخایر پلوتونیوم خود را کاهش دهد

 

منبع : فارسنظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :