امروز : چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷

live

ماجرای شکایت رجب طیب اردوغان از آمریکا

ماجرای شکایت رجب طیب اردوغان از آمریکا

 

به گزارش ویبره – اخبار بین الملل : اردوغان آمریکا را تهدید کرد که اگر جنگنده های اف-۳۵ را به ترکیه تحویل ندهد به دادگاه بین المللی شکایت خواهد کرد.

پیش از این گزارش شده بود که کنگره ایالات متحده قصد دارد تا تحویل جنگنده های نسل پنجم اف-۳۵ را به دلیل برنامه های آنکارا برای به خرید سیستم دفاع هوایی اس-۴۰۰ از روسیه به حالت تعلیق درآورد.

سناتورها اصلاحاتی را برای بودجه دفاعی آمریکا انجام دادند که طبق آن وزیر دفاع باید گزارش را ارزیابی کند و ممکن است تغییرات قابل توجهی در عرضه هواپیماها به ترکیه داشته باشد.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به فشارهای آمریکا برای فسخ قرار داد خرید سامانه دفاعی اس-۴۰۰ گفت: یونان نیز مدتی پیش اس-۳۰۰ را گرفت، آیا کسی به او گفت که از خرید آن صرفنظر کند؟
اردوغان ادامه داد: حالا ما را از جای دیگری تهدید کرده و می‌گویند می‌توانیم اف-۳۵ را ندهیم. ما به آنها گفتیم که اگر ندهید دادگاه بین‌المللی وجود دارد و ما به آنجا خواهیم رفت. اگر کار به آنجا برسد جایگزین‌هایی نیز داریم. ما از مدت‌ها پیش از شما این نوع سلاح‌ها را خواستیم اما شما ندادید. پهپاد خواستیم، ندادید. پاتریوت خواستیم ندادید.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به تحریم ایران که یک تجربه ناموفق است، گفت: ایران با این تحریم از هم پاشید؟ ما همان زمان هم به اوباما گفتیم که متاسفیم ما از ایران گاز می‌خریم. اگر از ایران نخرم از کجا تهیه کنم؟ در فصل زمستان شهروندانم اذیت خواهند شد. این را چطور جبران کنم؟

این را به ترامپ هم گفته‌ام دوباره. آنها درباره روسیه نیز همین را می‌گویند که با خرید گاز از این کشور، روسیه را ثروتمند می‌کنید. گفتیم که چاره‌ای نداریم و باید گاز خود را تامین کنیم.

 

ماجرای شکایت رجب طیب اردوغان از آمریکا

 

منبع : اسپوتیکنظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :