امروز : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷

live

چرا آشپزی یک هنر است؟

چرا آشپزی یک هنر است؟

ویبره – آشپزی و تغذیه :  هنر آشپزی

زنان و مردانی که باهم ازدواج می کنند و کانون گرم خانواده را تشکیل می دهند، به چند دسته تقسیم می شوند .

برخی از آنان به خاطر آنکه به وظایفشان آشنا نمی باشند ، زندگیشان از نشاط و طراوت چندانی برخوردار نیست و گاهی هم منجر به نزاع و درگیری و ناراحتی های روحی و روانی می گردد.

 

اما برخی از بانوان چنان هنرمندند که زندگی مشترک را با آنکه سالها از آن می گذرد،شاداب و با نشاط نگه می دارند. به طوریکه وقتی وارد خانه چنین افرادی می شوی، صفا و صمیمیّت بین زن و شوهر و فرزندان برقرار است و هرکدام وظیفه خودشان را به بهترین صورت انجام می دهند.

 

این شادابی و طراوتی که فضای چنین خانواده هایی را پر کرده ، مرهون مدیریت و هنر بانوی آن خانه است. یکی از ده ها هنری که محبت را در بین اعضاء ایجاد می کند، هنر آشپزی است . چنین زنانی به حضرت فاطمه زهرا (ع) اقتدا کرده اند. بطوریکه مانند آن بانوی بزرگ اسلام طبق تقسیم رسول خدا (ص) کارهای داخل منزل را حضرت صدیقۀ طاهره (ع) به عهده گرفت و کارهای خارج از منزل را امیرالمؤمنین علی (ع) قبول نمودند.

 

امام محمد باقر (ع) در این مورد فرمودند : کارهای زندگی بین حضرت فاطمه (ع) و حضرت علی (ع) تقسیم شد. حضرت زهرا (ع) قبول کرد که کارهای خانه مانند خمیر کردن و نان پختن و جارو و نظافت با او باشد، و در مقابل حضرت امیرالمؤمنین (ع) هم قبول کرد کارهای خارج از منزل مانند آوردن هیزم و مخارج زندگی با او باشد.

 

وقتی رسول خدا (ص) کارها را بین حضرت فاطمه (ع) و حضرت علی (ع) تقسیم نمود و کارهای منزل و تربیت فرزند را به حضرت صدیقۀ طاهره (ع) سپرد آن حضرت فرمود : با این تقسیم کار که پدرم انجام داد کسی جز خداوند بزرگ نمی داند که چقدر من خوشحال شدم.

 

رسول خدا (ص) دربارۀ هنر آشپزی فرمود : روشن کردن چراغ ، و خانه را با رونق و شاداب نگه داشتن و تلاش بر اینکه غذاها را خوب و با میل اعضای خانواده درست کردن ، و در وقت آمدن شوهر به استقبال او تا دم در برود و به او خوش آمد بگوید از وظایف اخلاقی زن نسبت به شوهرش می باشد.

 

چرا آشپزی یک هنر است؟نظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :