امروز : چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷

live

کوربین: تردید دارم توافق منعقد شده برگزیت به صلاح انگلیس باشد

جرمی کوربین، رئیس حزب کارگر و از احزاب مخالف انگلیس گفت، از نحوه مدیریت افتضاح این مذاکرات می‌توان فهمید که بعید است این توافق به صلاح کشور باشد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، جرمی کوربین، رئیس حزب کارگر، حزب اصلی مخالفان انگلیس روز سه شنبه گفت، این حزب علیه هرگونه توافق برگزیت که محک‌های اصلی اقتصادی و سیاسی را برآورده نکند رای نخواهد داد.

وی همچنین گفت، تردید دارد این توافق به صلاح انگلیس باشد.

کوربین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما به جزئیات آن چه بر سرش توافق شده هنگامی که در دسترس ما قرار گیرد نگاه خواهیم کرد. اما از نحوه مدیریت افتضاح این مذاکرات می‌دانیم که بعید است این توافق به صلاح کشور باشد.»

کوربین افزود: «حزب کارگر از اول به روشنی گفته است نیازمند توافقی برای حمایت از شغل و اقتصاد هستیم که ضمنا حامی استاندارد‌ها و حفاظت‌ها باشد. اگر این توافق محک‌های شش گانه ما را برآورده نکند و برای کل کشور کار نکند علیه آن رای خواهیم داد.»

احزاب مخالف در انگلیس در نامه‌ای به ترزا می‌نخست وزیر این کشور خواستار آن شدند وی به پارلمان اجازه دهد “یک رای گیری حقیقتا معنادار” درباره توافق برگزیت برگزار کنند که روز سه شنبه با اتحادیه اروپا منعقد شد.

جرمی کوربین رئیس حزب کارگر، یان بلاکفورد، رئیس حزب ملی اسکاتلند در پارلمان انگلیس و وینس کیبل، رئیس حزب لیبرال دموکرات در نامه‌ای مشترک خواستار حق اعمال اصلاحات در این توافق پیش از رای گیری شدند. آن‌ها به این ترتیب خواستند پارلمان بتواند درباره راهی جایگزین رای گیری کند.

بوریس جانسون وزیر امور خارجه پیشین انگلیس روز سه شنبه اعلام کرد ترزا می، نخست وزیر انگلیس و اتحادیه اروپا توافق نامه‌ای را درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) منعقد خواهند کرد که نقش انگلیس را به یک مستعمره ساده تنزل خواهد داد.

بوریس جانسون که رقیب بزرگ محافظه کار ترزا می‌محسوب می‌شود، در صفحه توئیتر خود با درج این مطلب نوشت: «هیچ کس گول این نمایش را نخواهد خورد. یک تاخیر جای یک تاخیر برنامه ریزی شده دیگر را می‌گیرد. در نهایت هم توافق نامه‌ای منعقد خواهد شد که به معنای تسلیم شدن انگلیس است.»

وزیر امور خارجه پیشین انگلیس در پیام توئیتری خود افزود: «با انعقاد این توافق نامه، کشور ما در اتحادیه گمرکی اروپا و تحت کنترل بروکسل خواهد ماند. مسلما مردم انگلیس در همه پرسی مربوط به برگزیت به این رای ندادند که کشورشان به یک مستعمره تبدیل شود. اما اگر مسیری را که دولت انگلیس در پیش گرفته است هر چه زودتر عوض کند، آینده‌ای درخشان در انتظار ما خواهد بود.»

یک مقام بلندپایه انگلیس روز سه شنبه اعلام کرد اتحادیه اروپا و ترزا می، نخست وزیر انگلیس، به انعقاد توافق نامه در خصوص خروج انگلیس از اتحادیه اروپا (برگزیت) نزدیک شده اند و احتمالا ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده، آن را منعقد خواهند کرد.

دیوید لیدینگتون وزیر امور کابینه انگلیس که دست راست نخست وزیر انگلیس محسوب می‌شود در گفتگو با رادیو بی بی سی ضمن اعلام این خبر، افزود: «توافق برگزیت هنوز حاصل نشده است، اما این اتفاق به زودی خواهد افتاد.»

وی در پاسخ به این که آیاد این توافق نامه ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده امضا خواهد شد، گفت: «این امر ممکن است، اما هنوز مشخص نیست و من در این خصوص محتاطانه خوشبین هستم.»

لیام فاکس وزیر بازرگانی انگلیس که از طرفداران سرسخت برگزیت محسوب می‌شود اعلام کرد از چند روز پیش تلاش‌های گسترده‌ای برای انعقاد توافق برگزیت صورت گرفته است چرا که جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا بدون انعقاد توافق نامه، برای هیچکس یک راه حل رضایت بخش نیست.

لیام فاکس در سخنرانی خود در لندن تصریح کرد منتظر است تا از محتوای این توافق نامه اطلاع حاصل کند سپس درباره آن اظهارنظر نماید.

وی افزود: «در روز‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای انعقاد توافق نامه درباره برگزیت صورت گرفته است و من فکر می‌کنم که آن چه می‌توان گفت: این است که همه تلاش‌ها انجام شده است چرا که هیچ کس در میان ما بر این عقیده نیست که برگزیت بدون توافق راه حل خوبی است.»نظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :


مطالب مرتبط