امروز : سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷

live


یکی از هزاران توانایی هوش مصنوعی

یکی از هزاران توانایی هوش مصنوعی ، محققان دانشگاه هاروارد و بخش هوش مصنوعی گوگل یک مدل مبنی بر هوش مصنوعی طراحی کرده اند که قادر است موقعیت مکانی پس لرزه ها را تا یک سال پس از زلزله های مهیب پیش بینی کند. گوگل با استفاده از هوش مصنوعی مدلی خلق کرده اند که می تواند پس لرزه های زلزله را پیش بینی کند.

به گزارش فناوری ویبره، این مدل از ۱۹۹ رویداد بزرگ زلزله و پس از آن ۱۳۰ هزار پس لرزه آموزش دیده و دقیق ترین روش پیش بینی پس لرزه تا به امروز بوده و پیش بینی کرده که این پس لرزه ها دقیقا در چه نقاطی اتفاق افتاده است. پس لرزه ها شامل مجموعه داده های مورد استفاده برای آموزش شبکه عصبی در محیط هایی تا شعاع ۵۰ کیلومتر به صورت عمودی و ۱۰۰ کیلومتر به صورت افقی از مرکز زلزله اصلی رخ داده است.

تغییرات در شبکه عصبی هوش مصنوعی
پوبه دوریس، مسئول دپارتمان زمین شناسی و علوم سیاره ای دانشگاه هاروارد در این زمینه می گوید: ما دریافتیم که پس از استفاده از این مدل، تغییراتی در شبکه عصبی هوش مصنوعی اتفاق می افتد که می تواند پس لرزه های بعدی را با استفاده از مجموعه داده ها به صورت دقیق پیش بینی کرده و موقعیت آن را نیز نشان دهد.

هوش مصنوعی وجوه مختلف تغییرات لرزش را در نظر می ‌گیرد.

البته این مدل هنوز آماده استفاده در مقیاس وسیع نیست. و این واقعیت نیز وجود دارد که این مدل ‌ در هنگام پیش‌ بینی، گسل‌ های پیچیده را در نظر نمی گیرد. دانشمندان اشاره کرده ‌اند که این مطالعه فقط برای پیش بینی یکی از انواع پس لرزه انجام شده است و همه تغییرات تنش‌ های استاتیک و دینامیکی را در نظر نگرفته است. ترکیب تغییرات تنش ‌های استاتیک و دینامیک به توزیع مکانی پس لرزه‌ هایی منجر می ‌شود که از الگوی تغییرات تنش‌ های استاتیک به دست آمده ‌اند.

داده های مورد استفاده از آموزش این مدل هوش مصنوعی، از زمین لرزه های مهیب قابل توجه چند دهه گذشته، مانند زلزله سوماترا در سال ۲۰۰۴، زلزله ژاپن در سال ۲۰۱۱، زلزله لوما پریتا ۱۹۸۹ در ناحیه خلیج سانفرانسیسکو و زلزله نوریج در سال ۱۹۹۴ نزدیک لس آنجلس گردآوری شده بود. نتایج این تحقیق Nature منتشر شده است. این مطالعه توسط دیوریس، پروفسور دانشگاه زمین شناسی هاروارد و محققان یادگیری ماشینی گوگل به نام های مارتیت واتنبرگ و فرناندا ویگاس به انجام رسیده است.

یکی از هزاران توانایی هوش مصنوعی
دانلود آهنگ گل پونه محسن ابراهیم زاده


نظرات

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت‌گذاری شده‌اند .

* نام :
* ایمیل :
وب سایت :